Kuru Ciltler İçin: Kış Ayı

Bitkisel ve Doğal Ürünler İle Kış Ayı

Doğal ve bitkisel ürünler kullanmak her alanda daha güvenilir geliyor olmalı değil mi? Cildimiz içinde bu böyle olmalı, doğal ürünler ile cilt bakımı yapmak her zaman daha iyi ve güvenilirdir. Soğuk havaların gelişi ile bağışıklığımızın yanı sıra cildimizin de güçlendirilmeye ve ilgiye ihtiyaç duyduğu kesin. Özellikle kuru ciltlerin rüzgar ve soğuk hava ile karşılaşması ayrıca bir bakım gerektirir.

Bitkiler ile hazırlayacağımız cilt bakım karışımları tüm mevsimi rahat geçirmenizi sağlayacak. Kaybettiği nemi geri kazandırmak, nemlendirmek ve tüm mevsimi rahat geçirmek kuru ciltler için çok önemli.

Soğuk Havalar Neden Cildi Kurutur?

Kuru cilt mevsimlik bir durum değildir ancak diğer cilt tipleri içinde soğuk hava ve rüzgar da etkileyici bir durumdur. Kuru soğuk bir ortamda cildimiz nem tutma özelliğini kaybeder, kırılgan bir hale gelebilir. Havaların soğuması ile gelen kendini daha sıcak tutma isteği yaşam tarzınıza da yansır. Daha sıcak duş, sıcak ve kuru ortamlar gibi tercihlerinde cildimiz için kurutucu etkisi vardır.

Kuru Ciltler için Müsilaj Bakımından Zengin Ürünler

Boğazımız kuruduğunda tahriş olduğunda yatıştırıcı ve müsilaj bakımından zengin bitkisel karışımlar içmeyi tercih ederiz. Bu bitkiler kaygan bir dokuya sahip olduğundan kuru olan yerleri nemlendirir, iltihabı azaltır ve rahatlık sağlar. Bakterilerin üremesini engeller ve toksinleri de yok edebilir.

Nemlendirici Bakımından Zengin Bitkiler;

  • Kuş Otu,
  • Ihlamur,
  • Kaygan Karaağaç,
  • Meyan Kökü,
  • Aloe Vera,
  • Çemen Otu.

Evinizin doğal eczanesi bu bitkilerde herhangi biri bulunuyorsa, aşağıda anlatacağım nemlendirici bitkisel yüz maskenizi kolayca elde edebilirsiniz.

Yapacağımız bu cilt maskesi için çay poşetleri kullanabilirsiniz. Yukarıdaki listeden bir veya birden fazla bitki de seçebilirsiniz. Tarif ayrıca otlar için bir baz ve bağlayıcı olarak yulaf içerir.

Sizin için bir tarif;

  • ¼ fincan kurutulmuş ot veya yaklaşık 8 çay poşeti
  • ¼ su bardağı yulaf unu veya ezmesi

Nasıl yapacağım;

Çay poşetleri kullanıyorsanız, açın ve otları dökün,

Otları toz haline getirin,

Yulaf ununu ekleyin ve iyice kaynaşması için birkaç saniye daha karıştırın,

Karışımı hava geçirmez bir kapta saklayın,

Kullanmak istediğini zaman ise, karışımdan 1 çorba kaşığı küçük bir kaseye koyarak iki katı ılık su ile karıştırınız. Örtün ve 15-20 dakika bekletin.

Yorumla