Kekik Yağı Nedir, Faydaları: Doğal Yağlar

Kekik bitkisinin sağlık için birçok faydası bulunmaktadır. Kırmızı ve beyaz renkli çiçekleri olan kekik kansere karşı koruyuculuğu ile bilinmektedir. Doğal yağlar arasında aslında çayı ile en çok bilinen kekik yağı nedir?

Kekik Yağı Nedir?

Daha çok çimenlik ve ormanlık alanlarda yetişen doğal bir şifalı bitkidir. Pek çok yemekte baharat olarak kullanılan kekiğin kendine has bir kokusu vardır. Pek çok vitamin ve mineral içeren güçlü bir baharattır. Ayrıca ilaç yapımında da kullanılan farmasotik bir bitkidir. Çiçekleri ve yapraklı ilaç olarak kullanılabilecek gibi gıdalarda tatlandırıcı olarak da görülür.

Kekik Nasıl Kullanılır?

Baharat olarak yemeklerimizde kullandığımı kekik, çay olarak demlenip tüketilebiliyor. Kekik yağı, kozmetik ürünlere ilave edilerek aromaterapide, gargarada ve merhem olarak kullanılabiliyor.

Kekik yağı şampuan, saç kremi, yaşlanma karşıtı cilt bakımlarında ve ağız bakımında sıklıkla kullanılan bir üründür.

Kekik Yağının Faydaları

Kalp Sağlığını Korur: Kolestrol seviyesini düşürür ve dengeler. Aynı zamanda kalp sağlığını da korur, yüksek tansiyonun olumsuz etkilerini azaltır.

Kansere Karşı Koruyucu: Kolon kanseri başta olmak üzere pek çok kanser çeşidine karşı kişileri korur, kanser hücrelerinin daha geniş alana yayılmasını engeller.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: A ve C vitaminleri açısından eşsiz bir kaynak olarak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle soğuk havalarda kişinin grip ve nezle gibi solunum enfeksiyonlarına yakalanmasını önler. Vücudumuzdaki beyaz kan hücrelerinin oluşumunu hızlandırarak, inflamatuar etkileri sayesinde hastalıklara karşı bizi korur. Yaraları iyileştirme özelliği de bilinmektedir.

Göz Sağlığına İyi Gelir: A vitamini açısından zengin bir besin olarak, A vitamini eksikliğinin ciddi sonuçlarından biri olan gece körlüğüne karşı yardımcıdır.

Solunum Yolu Rahatsızlıklarını Tedavi Eder: Bağışıklık sistemini güçlendirerek bronşit ve öksürük gibi solunum yolu rahatsızlıklarını doğal bir şekilde tedavi eder.

Ağız Sağlığını Korur: Antiseptik bir yönü olan kekik yağı ile gargara yapmak diş eti kanaması, diş etinde iltihap oluşumu ve diş plakları gibi sorunları önlemeye yardımcı olur.

Cilt Sağlığına İyi Gelir: Sivilce, yara, kesik gibi durumlarda tedavi olarak kullanılabilmektedir. Cilt çatlağı, egzama gibi durumlarda muhteşem bir antioksidan kaynağıdır. İyi bir cilt temizleyici olarak kullanılabilir ve peeling etkisi yaratabilir.

Saç Dökülmesini Önler: Kepek tedavisinde oldukça faydalı olan kekik yağı, ayrıca saç dökülmesini çok kısa sürede geriletebilir. Daha canlı ve parlak saçlar içinse şampuanınıza bir damla ekleyebilirsiniz.

Enerji Verir: Dolaşımı uyararak kişinin kendini enerjik ve pozitif hissetmesini sağlar. Tüm günün yorgunluğunu üzerinizden atmak ve rahat bir uyku çekmek için idealdir.

Yorumla